Співробітники інституту пройшли стажування в Центрі дослідження природи м. Вільнюс, Литва
У період з 13 по 21 жовтня 2024 року співробітники Інституту рибного господарства НААН Наталія МАТВІЄНКО, д. б. н., професор, завідувачка лабораторією іхтіопатології, Неля САВЕНКО к. с-г. н., старший науковий співробітник цієї ж лабораторії та Анна КУЧЕРУК к. с-г. н., завідувачка лабораторії лососівництва, осетрівництва та технологій відтворення рідкісних та зникаючих видів риб пройшли стажування в Центрі дослідження природи м. Вільнюс, Литва.
Центр дослідження природи державна науково-дослідна установа, що здійснює наукові дослідження та експериментальні розробки в галузі природничих наук.
Напрямки діяльності центру :
1. Здійснювати довгострокові наукові дослідження та експериментальний (соціальний, культурний) розвиток екології, ботаніки, мікології, мікробіології, вірусології, зоології, паразитології, геонаук, важливих для безперервності та розвитку економіки країни, культури, охорони здоров'я та суспільства.
2. Співпрацювати з представниками бізнесу, влади та суспільства, виконувати замовлені науково-дослідні та експериментальні (соціальні, культурні) розробки, надавати методичну, методичну та іншу допомогу.
3. Поширювати наукові знання в суспільстві, впроваджувати їх у культуру, освіту, охорону здоров’я, а також соціально-економічну діяльність, сприяти створенню інноваційно-знаннєвої економіки, розвитку наукомісткого суспільства.
Це був захід організований в рамках проекту, який виконується Інститутом рибного господарства НААН у співпраці з Центром дослідження природи (Литва), Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України і фінансується програмою НАТО «Наука заради миру та безпеки» (SPS MYP G6085) https://gamtostyrimai.lt/
Метою проекту є розробка інноваційних підходів до відновлення водних екосистем, забруднених внаслідок військових дій, із застосуванням мікробіологічних технологій.
Захід був організований науковцями лабораторії екотоксикологіі, альгології та мікробіологічних досліджень і біодеструкції та став платформою для обговорення майбутніх досліджень за програмою відновлення водойм, були обговорені питання забезпечення безпеки харчування та пом'якшення кліматичних змін. Тренінг включав ознайомлення з роботою відділів та лабораторій центру, майстер-класи, лекційні заняття, де учасники могли поділитися останніми дослідженнями та інноваціями в галузі екологічних досліджень. Найважливіші теми:
•Екотоксикологія - вивчення шкідливого впливу токсичних забруднювачів на екосистеми. Короткий вступ Доктор Дангуоле Монтвидієне.
•Моніторинг біологічних ефектів бойових хімічних речовин у Балтійському морі, оцінка впливу та ризиків на навколишнє середовище Доктор Мілда Станкявічюте.
•Дафнія та макроводорості - довгострокові токсикологічні випробування для оцінки впливу низьких концентрацій забруднюючих речовин на водну біоту та ризик для екосистем Доктор Брігіта Гіліте.
•Вплив наночастинок на водорості та рослини: ефекти, механізми та вплив на навколишнє середовище Доктор Дангуоле Монтвідієне.
•Біонакопичення, токсичність та оцінка ризику наночастинок наступного покоління: до безпечного використання наночастинок у захисті навколишнього середовища. Доктор Живіле Юргелене.
•Біоіндикація: інструмент для оцінки якості води в прісноводних екосистемах. Доктор Юрате Каросієне.
Крім того в рамках візиту була організована зустріч з головою сенату Вільнюського університете Проф. д-р Егле Ластаускене під час якої учасники були ознайомлені з роботою центру наук про життя університету. Центр наук про життя Вільнюського університету (VU LSC) є ключовим гравцем у галузі наук про життя завдяки:
•сучасній інфраструктурі,
•висококваліфікованим та відомим вченим в галузі біотехнології, біохімії та біонаук,
•співпраці з визнаними міжнародними дослідницькими установами та діловими партнерами.
Центр наук про життя Вільнюського університету об’єднує три академічних відділень, які беруть участь у спільній діяльності: інститут біохімії, біотехнології та біологічних наук. Це новий інноваційний центр із сучасним лабораторним обладнанням та послугами наукового дослідження найвищого рівня. Центр відкритий для наукових заходів у сферах наук про життя та фізичних наук, біотехнологій, інновацій, політики вищої освіти та STEAM-освіти.
Також відвідали рибне господарство по розведенню лососевих риб «Trakai Voke».
Важливим аспектом участі у стажуванні співробітників Інституту рибного господарства було налагодження наукового співробітництва з литовськими колегами та обговорення перспектив подальшої спільної діяльності у сфері збереження екологічної стійкості та відновлення водних ресурсів.
Захід підкреслив важливість співпраці між науковими установами різних країн у вирішенні актуальних екологічних проблем і став важливим кроком у реалізації спільних екологічних досліджень, спрямованих на відновлення та захист водних екосистем України.