Відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена 90-річчю Польської Асоціації Пєнінських сплавників на річці Дунаєць
23-25 жовтня 2024 У селищі Сромовце-Ніжне, яке знаходиться у мальовничій гірській місцевості вздовж річки Дунаєць на кордоні Польщі та Словаччини, відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена 90-річчю Польської Асоціації Пєнінських сплавників на річці Дунаєць.
Захід об’єднав науковців і фахівців, зацікавлених у дослідженнях екології річок, іхтіології, та їхній ролі в природному середовищі й сталому використанні водних ресурсів. Метою конференції було створення наукової платформи для обміну досвідом та обговорення сучасних викликів, з якими стикається екосистема річок і їхні мешканці, а також роль річок у збереженні біорізноманіття.
Основна увага конференції була зосереджена на наукових аспектах охорони річкових екосистем, дослідженнях рибних популяцій та впливу антропогенних факторів, включно з гідротехнічними структурами та сплавом. Учасники обговорювали, як зміна гідрологічного режиму та забруднення води впливають на водні екосистеми, особливо на видове різноманіття та розмноження риб, що є важливими біоіндикаторами здоров'я річкових середовищ. Було підкреслено, що річки не лише слугують артеріями для водного транспорту та рекреаційних активностей, але й мають ключову роль у підтримці екологічного балансу та збереженні природної спадщини.
Однією з головних тем стала іхтіологія, що розглядає роль річкових видів риб у підтриманні екосистемної рівноваги. Науковці досліджували, як фактори, пов’язані зі змінами річкового ландшафту та розвитком інфраструктури, впливають на міграційні маршрути риб, їхню здатність до адаптації та виживання. Були представлені новітні дослідження щодо збереження рибних популяцій через регулювання гідрологічних процесів і зменшення забруднень.
Конференція також охопила питання економічного та екологічного управління водними ресурсами, підкреслюючи необхідність збереження річок як екологічних артерій. Учасники зосередилися на розвитку методів моніторингу водних ресурсів і використанні технологій, що дозволяють зберігати баланс між економічною діяльністю, зокрема рекреаційним сплавом, і захистом природи.
В рамках стипендіальної програми проєкту MSCA4Ukraine (дослідження (S-MIP-20-22, ID 1232728), яке виконується у лабораторії екотоксикології Центру досліджень природи, Литва, Вільнюс), участь у роботі конференції брала доктор біологічних наук, професор, завідувачка лабораторії іхтіопатології Інституту рибного господарства НААН Наталія Матвієнко. Вона презентувала усну доповідь за темою: «Вплив наноматеріалів на водні екосистеми: дослідження потенційних ризиків і перспектив в умовах глобальних змін клімату та військових конфліктів». Доповідь викликала жваву дискусію серед польських та словацьких науковців, адже тема є актуальною для них.
Проведення такого заходу вкотре продемонструвало, наскільки важливою є співпраця науковців, екологів та економістів для забезпечення сталого використання річок і водних екосистем у майбутньому.